Tanıtım

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Ülkemizde giderek artan yükseköğretim kurumu sayısına paralel olarak ortaya çıkan öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiş ve ilave imkanlara sahip olan bir 35. madde uygulamasıdır. ÖYP kapsamındaki araştırma görevlileri 35. madde kapsamındakilere ek olarak eğitim süreleri boyunca proje ve seyahat ödeneğine sahip olmakta ve yurtiçi/yurtdışı kısa süreli görevlendirilebilmektedir.

Program Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülmekte ve lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına araştırma görevlisi olmak üzere başvuran adaylar ya da program gereğince bir ÖYP üniversitesine lisansüstü eğitim görmek amacıyla başvuran ÖYP araştırma görevlileri için, lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i alınarak bir ÖYP puanı hesaplanmakta ve adayların yerleştirilmeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca merkezi sistemle ÖYP puanları esas alınarak gerçekleştirilmektedir.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ÖYP Kurum Koordinatörlüğü Taşlıçiftlik Yerleşkesi 60250 Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.