TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
ÖYP KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ana Sayfası Admin Giriş Sayfası Mail Kutusu Giriş Sayfası   
 


 
Genel
 

 

 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Ülkemizde giderek artan yükseköğretim kurumu sayısına paralel olarak ortaya çıkan öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiş ve ilave imkanlara sahip olan bir 35. madde uygulamasıdır. ÖYP kapsamındaki araştırma görevlileri 35. madde kapsamındakilere ek olarak eğitim süreleri boyunca proje ve seyahat ödeneğine sahip olmakta ve yurtiçi/yurtdışı kısa süreli görevlendirilebilmektedir.

 

Program Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülmekte ve lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına araştırma görevlisi olmak üzere başvuran adaylar ya da program gereğince bir ÖYP üniversitesine lisansüstü eğitim görmek amacıyla başvuran ÖYP araştırma görevlileri için, lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i alınarak bir ÖYP puanı hesaplanmakta ve adayların yerleştirilmeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca merkezi sistemle ÖYP puanları esas alınarak gerçekleştirilmektedir.

 
32172
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
60150 Tokat / TÜRKIYE, Tel:+90 356 252 1616, Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 2013© Tüm Hakları Saklıdır.